Web Sitemizi Beğendinizmi
0
0
0
Oy kullandığınız için teşekkürler.
Web Sitemizi Beğendinizmi
Toplam 0 Oy Kullanıldı
Çarşamba, 16 Ekim 2019
.
24
Muş
.
chevron_left chevron_right
MUŞ

Bakımevi Personelleri Bilgilendirildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Muş İl Müdürlüğü uzman ekipmanları tarafından, Aile Eğitim Programı kapsamında kentteki bir bakımevinde düzenlenen “Çocuk ve Medya” konulu eğitim ile personellerle bilgilendirildi.

5 Toplam Gösterim
Bakımevi Personelleri Bilgilendirildi

 

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Muş İl Müdürlüğü uzman ekipmanları tarafından sürdürülen “Aile Eğitim Programı” kapsamında, kentteki Özel Mavi Düşler Kreş ve Gündüz Bakımevi personellerine yönelik "Çocuk ve Medya" konulu eğitim semineri düzenlendi.

Personellere yönelik düzenlenen seminer çerçevesinde; medya kullanımı konu alınarak, özellikle anne ve babalara çeşitli uyarılar yapılması noktasında bilgiler verilirken, ayrıca çoğu televizyon programlarının olumsuz içerik ile yayınlandığı, çocukların televizyon karşısında ve sosyal medyada bilinçsiz zaman harcadıkları ifade edildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Abdulbari Aksoy, gerçekleştirilen eğitim ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “Faydalı bir eğitim olduğunu düşünüyorum. Medya alanında yer alan modüllerle, aile üyelerinin ve aile olmaya aday bireylerin medya karşısında hem ‘bilişsel´ hem ‘duyuşsal´ hem de ‘estetik´ ve ‘etik´ açıdan donanımlı ve güçlü olabilmelerini sağlamak, medya imkânlarından en üst seviyede faydalanmalarına ve gelebilecek zararları da en aza indirebilecek bilgi ve beceriye sahip olmalarına katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. Bu amaçla oluşturulan programda yer alan modüller şunlardır. Çocuk izleyicilerin televizyonu kullanımı yetişkinlerden hayli farklıdır. Yetişkinler televizyonu eğlenmek amacıyla izlerken, çocuklar televizyon aracılığıyla dünyayı algılarlar. Çocuklar ortalama 3-4 saat TV izlemektedir. TV izlemek, 6-17 yaşları arası çocuk ve gençlerin okul dışında birinci faaliyetleridir. Ülkemizde yaklaşık 5 çocuktan birisinin odasında TV bulunmakta ya da çocuklar TV´nin bulunduğu odada yatmaktadır. Bu durum çocukları pasif öğreniciler haline getirebilir. Kalıp yargıları öğretebilir. Saldırgan ve şiddet kullanan modeller sunabilir. Dünyanın gerçek olmayan temsilini sunar. Çocukların şişmanlığına katkıda bulunur” diye konuştu.

“Ancak çocukların ve gençlerin iyi ve doğru bir sosyal medya takipçisi olmaları için ailelerin çocuklara insanca yaşamayı ve paylaşmayı öğretmeleri gerekmektedir” diyerek konuşmasını sürdüren Aksoy, “Çocukların tek taraflı iletişim kurmalarına neden olan sosyal medya ve internet oyunları yerine, sosyal açıdan gelişimini destekleyecek etkinliklere yönlendirilmeleri uygun olacaktı. Adı üzerinde ‘sosyal´ medya, sosyal hayatı sokaktan, bahçeden alıp odalara, ceplere taşıdığında, dış dünyayla aramızdaki duvarları ve kapıları kaldırıp, saatlerle ifade edilen mesafeleri sıfırladığında hayatımızın ne kadar çok değiştiğini artık fark etmiş bulunuyoruz. Çocukların internet ve bilgisayar kullanımı sıkça tartışılan bir konu. Fiziksel ve duygusal gelişimini olumlu etkileyip etkilemediği, internet ve bilgisayar kullanma yaşı, oynanan oyunların ortaya çıkardığı psikolojik etkiler bu konulardan bazıları… İnternetin çocuklar ve gençleri şiddet, öfke, rekabet öğeleri içeren oyunlar ve programlar aracılığıyla bizzat şiddeti uyguladığını ve onları yönetmektedir” şeklinde konuştu.

 

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE