Web Sitemizi Beğendinizmi
0
0
0
Oy kullandığınız için teşekkürler.
Web Sitemizi Beğendinizmi
Toplam 0 Oy Kullanıldı
Çarşamba, 16 Ekim 2019
.
24
Muş
.
chevron_left chevron_right
MUŞ

HDP´li Coşkun, Muş´taki Eksikliği Sordu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Muş ve ilçelerindeki devlet hastanelerinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı eksikliği ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlandırılması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı´na bir adet soru önergesi verdi.

4 Toplam Gösterim
HDP´li Coşkun, Muş´taki Eksikliği Sordu

 

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı´na bir adet soru önergesi verdi. TBMM Başkanlığı´na sunmuş olduğu soru önergesinin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlandırılmasını isteyen Coşkun, Muş ve ilçelerindeki devlet hastanelerinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı eksikliği sordu. Coşkun, “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi´nde cinsiyet ayrımcılığı yapılmaksızın tüm insanların her koşulda ve alanda eşit haklara sahip olduğu belirtilmektedir. Sağlık hakkının herkes için eşit ve erişilebilir olmasını sağlamak devletin temel görevlerinden biridir. Muş ve ilçelerinde bulunan devlet hastanelerinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı eksikliğinden kaynaklı sağlıklı koşullarda doğum hizmetleri ve temel sağlık hizmetlerinde sorunlar yaşanmaktadır. Sağlık hizmetlerindeki yetersizlik doğum öncesi, doğum ve doğum sonrasında anne ve bebekte sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Muş Devlet Hastanesi´nde Kadın Doğum Polikliniğinde sadece 3 doktor görev yapmaktadır. Bulanık, Varto, Hasköy, Korkut ilçelerinde bulunan devlet hastanelerinde ise Kadın hastalıkları ve Doğum Uzmanı bulunmamaktadır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olan hastaneler ise ihtiyaca cevap vermemektedir. Bölge halkı, doğum, kadın hastalıkları, acil tedavi gerektiren ve hayati öneme sahip bu hastalıkların tedavisi için çevre illere gitmektedir. Bu durum maddi ve manevi mağduriyetlere neden olmaktadır” sözlerine yer verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlandırılmasını istediği soru önergesinde Coşkun, “Bu bağlamda; 2019 yılı itibariyle Türkiye´de kaç Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı görev yapmaktadır? Muş ve ilçelerinde bulunan hastanelerde kaç Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı çalışmaktadır? Türkiye´de Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı başına düşen doğum sayısı kaçtır? Muş´ta Kadın Doğum Uzmanı başına düşen doğum sayısı kaçtır? Muş´ta, bulunan hastanelerde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı eksikliğinin gerekçesi nedir, ilgili doktorların ataması ne zaman yapılacaktır? Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 verilerine göre; Muş, 3,23 oranı ile doğurganlık hızının en yüksek olduğu 4. ildir. Muş´ta doğurganlık hızı yüksek olmasına rağmen, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarının ataması neden yapılmamaktadır? 2002 yılından bu yana Muş´ta Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı eksikliği nedeniyle yaşamını yitiren anne ve bebek sayısı kaçtır? Türkiye genelinde 2002 yılından bu yana yaşamını yitiren anne ve bebek sayısı nedir? 2017 TÜİK verilerine göre Muş 14.9 oranı ile bebek ölüm hızının en yüksek olduğu beş ilden biridir. 2017 yılından bu yana Muş´ta kaç bebek yaşamını yitirmiştir? Muş´un 2017 yılında bebek ölüm hızının en yüksek olduğu illerden biri olmasının nedeni nedir? Bebek ölüm hızı oranın düşürülmesi için Bakanlığınız hangi çalışmaları yürütmektedir? Muş´ta sağlık hizmetinde yaşanan eksikliklerin giderilmesi için Bakanlığınızın herhangi bir çalışması var mıdır? Muş ve ilçelerinde halk, sağlık hizmetlerine ulaşmak için başka illere gitmek zorunda kalmaktadır. Bu durum maddi ve manevi mağduriyetlere neden olmaktadır. Yaşanılan mağduriyetlerin giderilmesi için Bakanlığınızın çalışması olacak mıdır?” sorularına yer verdi.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE