Web Sitemizi Beğendinizmi
0
0
0
Oy kullandığınız için teşekkürler.
Web Sitemizi Beğendinizmi
Toplam 0 Oy Kullanıldı
Çarşamba, 16 Ekim 2019
.
24
Muş
.
chevron_left chevron_right
MUŞ

Yöresel Yemekler Kadınlara Gelir Oldu

Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ‘Aşçılık Kursu´ ile ev kadınları hem yöresel yemeklerin yapımını öğreniyor, hem de elde ettikleri kazançla aile bütçelerine katkı sağlıyor.

6 Toplam Gösterim
Yöresel Yemekler Kadınlara Gelir Oldu

 

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Muş İl Müdürlüğü, ek hizmet binasındaki kurs sayısını arttırarak, ev kadınlarına yönelik bu sefer ‘Aşçılık Kursu´ açtı.

Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) tarafından desteklenen Aşçılık Kursu´na katılım sağlayan 20 kadın kursiyer, bir yandan yöresel yemeklerin yapımını öğrenirken, bir yandan da elde edilen kazanç ile aile bütçesine katkıda bulunmanın gururunu yaşıyor.

Kurstaki eğitimleri çerçevesinde öncelikli olarak Muş köftesi, dolma, ayran aşı, kılçıklı kelem dolması, cağ, kenger ve heliz yemeği yapımını öğrenen kadınlar, ayrıca Adana, Gaziantep, Kayseri, Mardin ve Diyarbakır gibi bölgelerin de lezzetli yemekleri ile tanışarak, yeni yemek çeşitleri öğrenme şansı yakalıyor.

Gündelik 30 TL destek sağlanan Aşçılık Kursu´na katılım sağlayan kursiyerlerden Nurten Yılmaz, “Ev hanımıyım, buraya kendimi geliştirebilmek için geldim. Birçok yöresel yemeği burada öğrendim. Ayran aşı ve Muş köftesinin yanı sıra, birçok yöresel yemekleri yapıyoruz. Birçok çeşit tatlılarımız var. Poğaçalarımız da var. Bizlere İŞKUR tarafından çok güzel bir fırsat vermişler. Kendimize ve eşlerimize yardımcı oluyoruz” diye konuştu.

Ev kadınlarının meslek edinmeleri ve aile bütçelerine katkı sağlanmasının amaçlandığı kurs hakkında açıklamalarda bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Muş İl Müdürlüğü sorumlu personellerinden Gülşah Dede ise, “Aşçılık Kursu´nda toplamda 20 öğrenci eğitim görmektedir. Kursumuzda genelde yöresel yemekler yapılmaktadır. Bu kursları açmamızın amacı; kadınlarımızın meslek edinmeleri ve ailelerine maddi açıdan destek olmalarını sağlayabilmektir” şeklinde konuştu.

Aşçılık Kursu´na katılan beş çocuk annesi Şevval Yıldırım da, Muş´un yöresel yemeklerinin kendilerine gelir olduğunu ve bunun yanı sıra, kurs ile yeni yemek çeşitleriyle de tanıştıklarını ifade etti. Kursta bir aile ortamının kurulduğunu, birlik ve beraberlik içerisinde yemeklerin hazırlandığını belirten Yıldırım, “Aşçılık Kursu´nda yeni arkadaşlıklar edindik, birlik ve beraberlik içerisinde yemekler hazırlıyoruz. Ağırlıklı olarak Muş´umuzun yöresel yemeklerini yaparken, diğer yandan başka yörelerin yemekleriyle de tanışıyoruz. Kurstan da oldukça memnunuz” dedi. 

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE