Web Sitemizi Beğendinizmi
0
0
0
Oy kullandığınız için teşekkürler.
Web Sitemizi Beğendinizmi
Toplam 0 Oy Kullanıldı
Çarşamba, 16 Ekim 2019
.
24
Muş
.
chevron_left chevron_right
MUŞ

Zorlu Dönüş Yolculuğu

Muş´un yaylalarına ilkbahar aylarında farklı illerden gelerek yerleşen yaylacılar, sonbahar mevsimiyle birlikte etkili olan soğuk havayla beraber zorlu dönüş yoluna çıktı.

3 Toplam Gösterim
Zorlu Dönüş Yolculuğu

 

İlkbahar mevsiminde Mardin, Diyarbakır, Siirt ve birçok değişik illerden Muş´un yaylalarına gelerek yaşam süren yaylacılar, etkili olan sonbahar mevsimiyle birlikte geri dönüş için kolları sıvadı.

Muş´un yüksek kesimindeki yaylalarda 3-4 aylık yaşamın ardından dönüş için hazırlıklarını tamamlayan yaylacılar, yüzlerce hayvan sürüsü ile yeniden yollara düştü.

Varto İlçesi´nin yaylalarından yüzlerce hayvan ile birlikte ayrılarak, Mardin´in Nusaybin İlçesi´ne doğru geri yola koyulan yaylacılar, yaklaşık iki ay boyunca yürüyerek aşacakları bütün engel ve zorluklar sonrasında, memleketlerine varacaklar.

Zorlu yolculuk esnasında yaylacıların yükünü en çok eşekler hafifletirken, kendilerinin ve hayvanlarının can güvenliğini ise kangal köpekleri sağlıyor.

“Yola Çıktık ve Dönüyoruz”

İlkbahar mevsiminde yerleştiği Muş´un yaylalarından, etkili olan sonbahar mevsimi ile birlikte yaklaşık iki bin koyun ile zorlu dönüş yolculuğuna çıkan yaylacılardan Selman Tek, “Bahar aylarında buralara geldik. 3-4 aydır buralardayız. Varto tarafındaki yaylalara gittik. Şimdi dönme zamanı, sonbahardayız. Yola çıktık ve dönüyoruz. Yolculuk baya zor ama bizimde işimiz bu olduğu için, biz alıştık. Mardin´in Nusaybin tarafına gideceğiz. Kış sezonu başladığı için oraya gideceğiz” sözlerini kullandı.

“Hayvanlarımızın ve Bizlerin Canını Koruyor”

Koçerlikte herkesin bir görevi olduğunu ifade ederek, özellikle kangal cinsi köpeklerinin kendilerinin ve hayvanlarının can güvenliğini sağladığını belirten Tek, “Koçerlikte herkesin bir görevi vardır. Yanımızdaki eşeklerin bile görevleri ayrı ayrıdır. Biri enerji taşır, biri su taşır, bir diğeri ise ekmek taşır. Köpekler ise bizim gece can dostumuzdur. Bizler uyurken, hayvanlarımızın ve bizlerin canını koruyor. Kangal köpeği bunlar, gece yabancı birini gördükleri zaman parçalarlar. Kimse yaklaşamaz yanlarına” ifadelerini kullandı.

“İki Ay Boyunca Yolda Kalacağız”

Yaklaşık iki aylarını çıktıkları dönüş yolunda geçireceklerin söyleyen Murat Kaya, “İlkbahar mevsiminde Muş´un yaylalarına geldik. Sonbaharın gelmesiyle, tekrar memlekete gideceğiz. Mardin Nusaybin tarafında gideceğiz. Yaklaşık iki ay boyunca yolda kalacağız” şeklinde konuştu.

“Hiçbir Sorun ile Karşılaşmadık”

İçerisinde oldukları zorlu durumdan memnun olduklarını ifade eden Kaya, “Koçerlik zordur tabi ama baya da bir güzel yanı var. Yaklaşık iki bin koyun ile yayan olarak Mardin´in Nusaybin tarafında doğru gideceğiz. İlkbahar geldiğinde bulunduğumuz yerler çok ısınınca hayvanlarımız artık orada barınamayacak duruma geliyor. Biz de bu yaylalara gelmek zorunda kalıyoruz. Aile olarak yıllardan beri Koçerlik yapıyoruz. Bizim hiç yerleşik bir hayatımız olmadı. Yazın yaylalarda, kışın ise Nusaybin bölgesine gidiyoruz. Burada kaldığımız süre içerisinde bölge halkı tarafından çok iyi ağırlandık. Hiçbir sorun ile karşılaşmadık. Bizlerin tek geçim kaynağı elbette hayvancılıktır. Bu işin mesaisi yok. Yaz kış, gece gündüz ve sıcak soğuk demeden ekmeğimiz için bu işimizi özverili bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Yayla tercih ederken bizim için önemli olan geniş ve otlak meraların bulunmasıdır.  Çünkü bizler buraya üretim yapmaya geliyoruz. Hayvanlarımız et alması için muş yayları çok iyi çok verimli. Öte yandan süt ve süt ürünlerini de üreterek geçimimizi sağlıyoruz” diye konuştu.

VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE